Výbava - Jaké zvolit boty ?

08.01.2021

 V dnešní době už není problém sehnat kvalitní běžeckou obuv. Je toho všude spoustu a záleží jen na tom, co komu vyhovuje, a jaké jsou jeho finanční možnosti. Já jsem se rozhodl konkrétně na botách rozhodně nešetřit poněvadž věřím, že to tělo a hlavně nohy ocení a vrátí vám to. Dřív při kratších bězích ( do 3-4 km) jsem běhal v klasických teniskách jedno jaké značky a ,,nějak to dopadlo,,. Při delších bězích už se ale klouby, svaly dolních končetin a beder ozvou a je proto potřeba vybrat boty kvalitnější.  Samozřejmě vysoká cena nutně neznamená vysoká kvalita. Je to o pocitu a bota by vám měla ihned padnout. Moc nevěřím na řeči jako ,, to se ještě roztáhne,,. Nechci tady tvrdit, které jsou nejlepší. Každý člověk je unikátní a může mu vyhovovat něco jiného. Základní rozdělění je v typu povrchu na kterém se chystáte běžet - Silnice/Trail. Hodně zkušených běžců doporučuje, abyste si kupovali boty o číslo větší z důvodu, že vám při delších tratích noha nateče a bota vás může začít tlačit. Nabízím zde pohled na boty, se kterými jsem já osobně spokojen, a které bych doporučil na vyzkoušení. Mám oblíbené 3 eshopy, kde najdete i detailnější info ohledně těchto i dalších typů nabízených bot - trailpoint.cz , triexpert.cz , top4running.cz                     HOKA ONE ONE Challenger ATR 5

 Patrně nejuniverzálnější běžecká obuv. Běhal jsem v nich po silnici i méně náročné traily. Extra pohodlné a dodnes jím říkám ,,bačkůrky,, . Cenově se pohybují mezi 3200-4000 Kč.

HOKA ONE ONE CLIFTON 7

 Silniční běžecká bota, která je stejně jako model výše, velice komfortní a na delších trasách vám dopřeje pohodlný běh. Cenově 2800-3800 Kč dle aktuální nabídky eshopů.

Nike AIR ZOOM PEGASUS 36 Trail

 Trailové boty. Běhám v nich na lesních cestách, v těžším terénu i po skalkách a kamenech a výborně drží, jak za sucha, tak za deště. Absolvoval jsem v nich i cca 90km tůru po Tatrách a nemůžu na ně říct nic špatného. Cena na internetu mezi 2400-3200 Kč.

Nike AIR ZOOM PEGASUS 36 Shield

 Silniční bota s funkcí ,,shield,, , kterou oceníte v dešti, mokru, ale i sněhu, jak jsem se tento týden přesvědčil. Není to čistě nepromokavá bota, ale na podzimní a zimní běhání po silnici dostačující. Cena 1700-2700 Kč.


Salomon SUPERCROSS BLAST GTX

 Goretexové trailové boty do opravdového nečasu. Možná jen můj problém, ale mám radši klasické šněrování. Stává se mi, že se systém utahování povolí a já tak musím během běhu ještě boty dotahovat. Jinak funkčně v trailových bězích, obzvláště v těžkých terénech velice spolehlivé. Cena 2000-2400 Kč